110-то годишњица смрти др Елизабет Рос

Град Крагујевац и Црвени крст Крагујевца ове године, 14. фебруара обележили су 110 година од смрти др Елизабет Рос, шкотске хуманисткиње, чланице британске медицинске мисије, која је почетком 1915. године одлучилa да, у можда најтеже време за нашу државу, притекне у помоћ рањеним и болесним војницима у Крагујевцу. Након пружања несебичне стручне неге српским војницима, оболелим од тифуса и рањеним на српским бојиштима, и сама оболевши од тифуса, млада докторка из Шкотске – Елизабет Рос је преминула 14. фебруара 1915. године у Крагујевцу. Била је међу првим жртвама пегавог тифуса. Сахрањена је на Варошком гробљу у Крагујевцу уз највеће почасти, а наш град никада није заборавио жртву ове племените жене.
И ове године, годишњици смрти др Елизабет Рос су присуствовале представнице војске Шкотске, водник Хана Греј и капетан Кетрин Паундер као и медицински техничари са ВМА у Београду. Гости су најпре били у посети Црвеном крсту Крагујевац, где су имали прилику да се детаљније упознају са заслугама чланица медицинских мисија из Велике Британије, Канаде и Аустралије, кроз богату документацију коју поседује Црвени крст Крагујевац. Пре посете Црвеном крсту делегација је посетила Спомен парк у Шумарицама и положила венац на споменик стрељаним ђацима.
Чланови подмладка и омладине Омладинске теренске јединице “Dr E. Ross”, имали су ове године посебну привилегију да се лично упознају и разговарају са публицисткињом Луиз Милер, која је са својим супругом полом и сином Томом допутовала да ода почаст Британкама сахрањеним у Крагујевцу, које су страдале од тифуса 1915. године. Милерови су иначе и донатори Црвеног крста, који помажу активности подмлатка и омладине. Луиз Милер је аутор романа ”Наш брат” о Флори Сендс, која се управо одазвала позиву Црвеног крста и дошла у Србију, најпре као медицински радник, а затим је одлучила да се бори на страни Срба у Првом светском рату као војник и остала међу српским војницима запамћена као “наш брат”.
Након посете Црвеном крсту, у свечаном салону градске Управе је организован пријем за представнике амбасада Велике Британије, Канаде и Аустралије и представнике Владе Републике Србије; по први пут представници пријему су присуствовали представници Министарства одбране, начелник Управе за војно здравство бригадни генерал проф. др Драган Динчић, пуковник др Бранко Кошевић и потпуковник Зоран Радомировић. Међу званицама били су присутни представници Војске Србије у Крагујевцу, представници образовних, здравствених и институција социјалне заштите, генерални секретар Црвеног крста и син поч. др Жарка Вуковића.
У оквиру комеморације, презентован је нови двоброј часописа (26 и 27) Црвеног крста Крагујевац – „У служби хуманости“ у коме централно место заузима кратки приказ монографије о животу Др Елизабет Рос, аутора Jason Ubych-a, кустоса музеја у Тејну.
У знак сећања на пријатељство, волонтери и пријатељи Црвеног крста, а поводом 110 година од смрти хероине др Е. Рос, поклонили су сувенир у облику јабуке, амбасадору Велике Британије у Србији, господину Фергусону, као симбол љубави, пријатељства и здравља.
Такође, на иницијативу волонтера Црвеног крста, а поводом годишњице, дат је идејни предлог за израду споменика у Крагујевцу – споменика „Сећања и мира“, који би био посвећен медицинској мисији у Србији у Првом светском рату.
Након пријема у градској управи, крај споменика др Елизабет Рос и чланица британске санитетске мисије Мејбел Дирмер и Лорне Ферис на Варошком гробљу, митрополит шумадијски господин Јован са свештенством шумадијске епархије служио је помен а венце крај споменика су положиле делегације амбасада и представници установа и институција. Капетан Паундер је, током полагања венаца свирањем гајди одала почаст др Елизабет Рос.
Овом комеморацијом се одаје признање и оживљава успомена на све оне медицинксе раднике, лекаре и медицинско особље, који су предано служили том трагичном добу за Србију и српски народ.