31 May

Светски дан без дуванског дима

Сваке године 31. мај обележава се као Светски дан без дуванског дима.

Циљ овогодишњег Светског дана без дувана је да се подстакне најшира јавност, свако дете, родитељ, наставник, здравствени радник и све друштвено одговорне организације и појединци, да би се смањио утицај манипулативних маркетиншких порука у вези са дуванским производима на младе, па самим тим и утицај на здравље генерација које долазе и да се истакну здравствени ризици проузроковани употребом дувана и електронских цигарета и да се подигне свест јавности о последицама пушења и појача напор који би резултирао престанком пушења.

Популарност производа као што су електронске цигарете и никотинске врећице бележи огроман раст међу младима током последњих неколико година. Процењује се да је током 2022. године 12,5% адолесцената у Европском региону користило е-цигарете, у поређењу са  тек 2% одраслих.

У Србији тренд јасно показује тенденцију превладавања електронских цигарета међу младима у последњих пар година. Последње истраживање из 2022. године показује да је електронске цигарете пробао чак сваки пети ученик петог и седмог разреда основне и првог разреда средње школе.

Забрињавајућем  порасту популарности ових производа међу младима у великој мери доприноси и недовољна информисаност о њиховим правим карактеристикама и сам атрактиван дизајн, широк спектар арома, приступачност и доступност…

Црвени крст Крагујевац је, поводом овог важног датума, реализовао следеће активности:

  • на дан обележавања Светског дана без дуванског дима – 31. маја, у сарадњи са Институтом за јавно здравље Крагујевац, волонтери Црвеног крста реализовали су уличну акцију где су поделили едукативни материјал о штетности дувана и електронских цигарета
  • на хуманитарној трци коју је организовала Прва крагујевачка гимназија на Шумаричком језеру – 1. јуна, волонтери који су радили санитетско обезбеђење су са учесницима трке и грађанима разговарали о штетноси дувана и електронских цигарета и поделили им едукативни материјал о штетности дувана
  • у Првој крагујевачкој гимназији 3. јуна, две волонтерке одржале су предавање о штетности дувана и електронских цигарета за ученике два одељења.


 

 

 

 


 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *