Превенција, препознавање и подршка
Свакој радионици са децом претходи едукација, мотивација и ангажман волонтера а запослени настоје да их побољшају и унапреде, водећи ове младе људе ка планираном исходу – стицању и унапређењу компетенција за рад са децом из различитих група. Осим рада који је усмерен на пружање информација о мерама опреза у борби против трговине људима, сваки едукатор који је прошао семинар, има на уму постојање различитих емоционалних и социјалних аспекта живота сваког детета. Након радионице, волонтери уз подршку просветних радника, често неформално разговарају са децом и кроз необавезну комуникацију размењују информације о томе шта су научили, како се осећају, да ли им се догодило нешто слично што би волели да поделе. Едукатори су током новембра месеца радили са ученицима нижих разреда у ОШ „Светозар Марковић“, „Станислав Сремчевић“ и „Мирко Јовановић“, том приликом су забележили неколико утисака са радионица:
-Када су говорили о томе да им непозната особа приђе на улици, рекли су да је угроженост девојчица већа, сматрају да су девојчице у већем ризику, јер су „дечаци јачи па могу да се бране“.
-Деца често замишљају трговца људима као неког ко носи капуљачу и живи на мрачном месту, али сматрају и да су то људи који нису били много вољени као мали, као и да се добро претварају да су нам пријатељи.
-Када је реч о механизмима заштите, већина би се најпре обратила родитељима или полицији
-„Знам како могу да помогнем. Испричаћу другу шта сам данас све чуо.“ (дечак, 11 година)