20 Oct

Подигнимо свест о менталном здрављу

Овогодишња кампања поводом обележавања Светског дана менталног здравља организује се на иницијативу Светске федерације за ментално здравље, организације Уједињени за глобално здравље и Светске здравствене организације у партнерству са министарствима здравља и организацијама цивилног друштва широм света. Ове године Светски дан менталног здравља, обележава се под слоганом: „Промоција менталног здравља на радном месту“. Светска здравствена организација поводом обележавања Светског дана менталног здравља истиче колико је важна превенција менталних поремећаја и очување менталног здравља на радном месту. Безбедно и здраво радно окружење може деловати као заштитни фактор за ментално здравље. Неповољни услови рада утичу на ментално здравље, укупан квалитет живота и продуктивност на послу.

Кључне поруке:

  • Остваривање права на рад, као једног од фундаменталних људских права доприноси побољшању и очувању менталног здравља.
  • Процењује се да 15% радно способног становништва има неки ментални поремећај.
  • Лоше ментално здравље може довести до смањене продуктивности на радном месту. Само депресија и анксиозност доводе до губитка од 12 милијарди радних дана сваке године.
  • Код 60% светске популације која је запослена потребно је обезбедити повољне услове за рад како би заштитили и очували ментално здравље.
  • Недостатак подршке особама са менталним проблемима негативно утиче на њихово самопоуздање и радну способност.
  • Подржавајуће радно окружење подстиче добро ментално здравље пружајући осећање продуктивности, унутрашњег задовољства и мотивисаности за рад.

Сваке године се поводом обележавања Светског дана менталног здравља у Републици Србији организују различите здравствено промотивне активности као што су трибине, округли столови, изложбе, радионице, интерактивна предавања, активности на отвореном итд.

На тематском скупу „Јаке карике“ који је реализован од 10 – 13.10.2024. године у Крагујевцу, једна од тема била је Очување менталног здравља хуманитарних радника, посебно у кризним ситуацијама.

На Кутку за квалитетније старење, 15. септембра, истакнута је важност очувања менталног здравља. Реализована је интерактивна радионица “Здравље на тањиру”, која се односи на то: како исхрана утиче на смањење различитих ризика по ментално здравље. Модератор радионице, била је докторка у пензији која је подстакла учеснике да својим млађим члановима породице, пренесу битне информације и о ризицима по ментално здравље на радном месту.

Црвени крст Крагујевац био је активан актер Фестивала менталног здравља на коме је  између  осталог Завод за здравствену заштиту радника Крагујевац у сарадњи са Канцеларијом за младе и драмским студиом “Петар Пан” организовао је представу „Разредни непријатељ“ у Књажевско српском театру “Јоаким Вујић” 18.10.2024. године, док су ученици ОШ “21. октобар”, у Позоришту за децу и младе 20.10.2024. године, извели представу “Само нам је љубав потребна” са поруком да је љубав увек у моди, да нас она покреће и лечи. Представом о љубави завршен је Фестивал менталног здравља.


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *