16 Jan

„Зимујмо код куће“

Како би деца имала квалитетно испуњено време током одмора, Црвени крст је уз помоћ шест волонтера Омладинске теренске јединице, организовао Програм „Зимујмо код куће“ као подршка социјалном укључивању деце из осетљивих група основношколског узраста. Распуст деци добро дође, а волонтери су се потрудили да садржаји буду осмишљени тако, да задовоље дечија интересовања. Без компјутера и других технолошких достигнућа, деци су понуђени тематски занимљиви интерактивни садржаји.

Првог дана окупљања смо се подсетили на улогу и мисију наше организације, основним принципима и историјатом уз брошуру и презентацију. Програм рада је конципиран кроз предавања, радионичарски рад, емитовање промотивних и едукативних филмова, играње улога и игара и имао је за циљ да децу научи хуманости, солидарности, унапређењу и очувању здравља, али и толеранцији, недискриминацији и ненасилном решавању конфликата. Волонтери су у раду користили „Водич у пружању подршке социјалној укључености деце и породицама из осетљивих група“  и радионице из Програма „Промоција хуманих вредности“, „Здрави стилови живота“ и „Превенција трговине људима“.

Прва активност је била посвећена емпатији како би учесници могли да разумеју друге и да схвате комплексне ситуације у којима се њихови другари могу наћи односно да разумеју њихова осећања и потребе. Чланови групе су такође схватили да постоје различитости међу културама које треба поштовати. Научили су да препознају предрасуде и начине да их избегну и упознали се са специфичностима и различитостима  култура. Расправљало се о томе како опажамо друге и другачије и како настају предрасуде, које су замке и опасности олако изведених уопштавања на основу малог броја података. Волонтери су их подстакли за способност стављања у туђе ципеле и капацитет за саосећање.

Прва помоћ пре свега служи за очување здравља и живота човека. Инструктори су учили децу како да помогну себи и повређенима, некада то буде само позивање хитне помоћи. Нагласили су да прва помоћ није намењена само одраслима већ и млађој популацији, зато су, деца учила колико је важно да знају вештине пружања прве помоћи и да схвате од каквог је значаја пружити помоћ у датом моменту.

Чињеница је да се наша деца рађају, живе, одрастају, сазревају, па донекле и формирају као личности у дигиталном добу, а све чешће су њихове прве играчке таблети и телефони, или бар предмет њиховог интересовања. Дете свакако све око телефона, инсталирања игрица, гледања видеа, активности на друштвеним мрежама зна јер су му управо родитељи и ближа породица дали телефон у руке. Одрасли треба детету да објасне да интернет и друштвене мреже нису баук, већ изузетно корисна средства, али да морају да се поштују правила. Са едукаторима су деца научила мере опреза и усвојила друга корисна знања из области „Борбе против трговине људима“.

Док су чекали своју децу, родитељима су пружене корисне информације, које допринесе унапређењу образовања ромске популације, олакшавају интеграцију деце у ширу друштвену заједницу и сензибилишу родитеље о потреби и значају образовања, како деце тако и њих самих.

На самом крају дружења, деца су се растала са осмехом, а посебно изненађење су биле торте од новинарке  дописника РТС-а у Крагујевцу, којима је прослављен крај акције и свечаност уручења диплома о стеченом знању.

Поред торте и други пријатељи Црвеног крста припремили су прикладне поклоне за учеснике “зимовања”.


 

 

 

 


 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *